Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

"Корецький". Конкурс Корецького – український формат професійного зростання. Фінал - 10 грудня

05.12.2008

10 грудня 2008 року вперше в Україні проводиться Міжнародний правничий конкурс імені В. М. Корецького (Volodymyr M. Koretsky International Law Competition). Фінал Конкурсу, який у 2008 році відбуватиметься у формі імітації засідання Європейського суду з прав людини, судиме поважне журі на чолі з професором Володимиром Буткевичем. Цей конкурс покликаний стати новим зразком конкурсів із навчальних судових і позасудових процесів.

 

Формат

Формат Конкурсу Корецького узагальнює кращий досвід таких міжнародних та національних конкурсів, як конкурси імені Джессапа, Телдерса, Віза, Дністрянського, Михайліна. Й – водночас, відображаючи критику традиційних «мут кортів», пропонує більш досконалі форми позаакадемічного підвищення кваліфікацій майбутніх правників. Зокрема, конкурс оцінюватиме не лише якості «змагальності», але й пошуку компромісів, дружнього врегулювання спорів. Крім того, під час Конкурсу проходитимуть й інші заходи, як-от майстер-класи, семінари, спрямовані на професійний розвиток кожного учасника. Конкурс Корецького – це по суті відповідь «Джессапу» та «Візу».

Ідея конкурсу світового рівня в Україні обговорювала з-поміж юристів, зокрема і в юридичній літературі, з початку 2000-их років. Уперше ідею проведення конкурсу в Україні, рівня міжнародних конкурсів, оприлюднено в журнальній статті 2004 року: «Конкурс ім. Філіпа Джессопа: міжнародне публічне право, англійська мова та ораторська майстерність (історія, суть та українська традиція)», опублікованій у «Часопису Київського університету права».

Схвально сприйняту в різних колах юридичної громадськості ідею матеріалізували 5 грудня 2007 року, коли Координаційна рада молодих юристів України при Міністерстві юстиції України. Конкурс отримав ім’я усесвітньо відомого українського правознавця В. М. Корецького. Тим самим конкурс свої іменем та змістом привертатиме увагу до України як одного із світових центрів міжнародного права, привабить до нашої країни, багатої правовими традиціями, талановитих студентів і молодих юристів із усього світу. З наступного року конкурсу проводитиметься на міжнародному рівні англійською мовою.

Цьогорічний Конкурс адмініструє КРМЮ та ELSA Україна за підтримки ЮПФ «Грищенко & Партнери» (адміністратори шукають постійних «національного» та «глобального» спонсорів).

Конкурс цьогоріч відбувається в унісон із відзначенням Дня прав людини. Тому не випадково, що він відбуватиметься в формі імітації судового слухання перед Європейським судом з прав людини, у якому поважне журі слухатиме аргументи двох команд, визначених у відбірному раунді за результатами письмових подань п’яти команд, які стали учасниками Конкурсу Корецького в 2008 році.

 

Фабула 2008

Фабула Конкурсу 2008 року, викладена в формі меморандуму керівника юридичної фірми «Сила права» юристам, стосується представництва в потенційній справі «Антич, Буров, Васін проти Воландії». Справа може виникнути в зв’язку з резонансними подіями та судовим процесом над членами групи «Право сили за свободу».

«До юридичної фірми надійшов запит щодо представництва інтересів у сфері захисту прав людини. Зважаючи на нашу правозахисну репутацію, до нас водночас звернулися повноважні представники Анни Антич, Богдана Бурова і Веніаміна Васіна та Урядовий уповноважений держави Воландії щодо можливості їх консультування та представництва в потенційній справі «Антич, Буров, Васін проти Воландії» в суді, аналогічному Європейському суду з прав людини (ЄСПЛ). Справа може виникнути в зв’язку з резонансними подіями та судовим процесом над членами групи «Право сили за свободу», чиї імена зазначені вище.

15 червня 2007 року в столиці Воландії на стадіоні «Централ» проходив фінал Кубку Свободи з футболу. Матч розпочався о 21:00 за переповнених трибун. О 22:30, за 15 хвилин до закінчення матчу, за рахунку 1:1, правоохоронні органи отримали сигнал про замінування стадіону й погрозу вибуху о 23:45. На той момент на стадіоні знаходилося близько 86 тисяч осіб.

Спеціальні підрозділи держави терміново організували штаб оперативного реагування (ШОР), перевірили інформацію, призупинили матч, розпочали евакуацію людей зі стадіону.

На основі оперативних даних о 23:35 затримано трьох підозрюваних. Їх згодом ідентифіковано, як Анна Антич, Богдан Буров і Веніамін Васін. На основі інформації, отриманої від інформаторів, інфільтрованих у структуру групи «Право сили», підозрювані були виконавцями замінування. За наказом ШОР підозрюваних було допитано і встановлено, що цим особам відомо про розташування бомб на стадіоні, можливості їх нейтралізації, вони відмовилися співпрацювати. Своїм мотивом вказали помсту за жертви, спричинені постачанням зброї державі, використаної проти їхніх співгромадян.

Зважаючи на загрозу життю і здоров’ю присутніх осіб на стадіоні, керівник ШОР надав усний наказ будь-якою ціною отримати інформацію щодо замінування, нейтралізувати бомби, аби врятувати життя людей. Щодо затриманих було вжито заходів психологічного та фізичного впливу. Унаслідок чого Антич надала інформацію про місцезнаходження двох бомб, які було нейтралізовано. Буров і Васін відмовилися надавати інформацію. О 23:47 у пік евакуації одночасно вибухнули три бомби внаслідок чого 4 675 людей загинуло, більше 10 000 поранено. Інцидент спричинив паніку та істерію в суспільстві, його засудили як терористичний акт на державному та міжнародному рівні.

Розпочалося слідство. Після закінчення слідства, під час якого затриманих тримали у нелюдських умовах, брутально порушуючи права 29 червня 2008 року розпочався судовий процес над Антич, Буровим і Васіним. Підсудні відмовилися від захисників. Крім того, їм не було надано перекладачів із їхньої рідної мови на державну мову Воландії, тоді як процес вівся воландійською мовою (подібність мови засуджених і воландійської мови ідентичні подібностям російської та української мов). 15 липня 2008 року, місяць після трагедії на стадіоні, всіх трьох членів організації «Право сили за свободу» було засуджено до довічного ув’язнення. 27 липня 2008 року А. Антич померла, як встановлено згідно з медичними висновками, внаслідок дії психотропних препаратів, які, як достовірно встановлено, до неї застосовано під час допитів, проведених за наказом ШОР. Стан здоров’я Бурова і Васіна критичний. Держава, громадянами яких є Буров і Васін, подала скаргу до інституції, аналогічної Комітету з прав людини ООН, зажадали негайної видачі своїх громадян.

30 грудня 2008 року Верховний суд Воландії розглядатиме справу за касаційною скаргою, однак шансів на зміну вироку нема.

Перебіг процесу супроводжувався акціями громадського протесту. Зокрема, в суспільстві широко обговорюється відновлення в Воландії смертної кари, що підтримано політиками впливових політичних партій країни.

Воландія є членом організації, ідентичної Раді Європи, Конвенція, ідентична Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (1950), є частиною національного законодавства Воландії, як і практика суду, яка ідентична практиці ЄСПЛ.

Унаслідок тиску та низки подібних інцидентів на території інших держав до Конвенції внесено зміни. Зокрема, в 2007 році, до зазначеного інциденту, статтю 3 Конвенції доповнено такою частиною: «Як виняток, на основі достовірних джерел спеціальних служб держави і згідно зі спеціальною процедурою допускається обмежене застосування засобів психологічного та фізичного впливу щодо осіб, які становлять значну суспільну небезпеку, в разі, коли життю і здоров’ю значної кількості осіб загрожує небезпека». Зміни до Конвенції стали частиною національного законодавства Воландії.

Завдання. У зв’язку з моїм відрядженням доручаю Вам вивчити юридичні обставини справи та:

(1) підготувати заяву від заявників за аналогією зі зверненням до ЄСПЛ, включно з довіреністю на представництво;

(2) підготувати письмові обґрунтування правових позицій для ведення судового засідання за процедурами, аналогічними до процесу у ЄСПЛ від імені (і) Антич, Бурова, Васіна (спільно) чи їхніх представників, та (іі) Держави Воландії.

(3) підготуватися до усного слухання в процесі, аналогічному до ЄСПЛ.

(4) досконало вивчити можливість альтернативного вирішення спору, зокрема процедуру «дружнього врегулювання» між потенційними заявниками і державою, про що зазначити в додатку до письмових обґрунтувань.

Готуючись, окрім правових документів та судової практики, у зв’язку з новизною проблем зверніться до літератури (на допомогу додаю працю професора одного з німецьких університетів на тему).

За результатами розгляду підготовлених Вами документів буде вирішено, чи ми здійснюватимемо представництво інтересів зазначених осіб чи держави».

 

Публікація - посилання (зі скороченнями):

Бігун Славік. Конкурс Корецького – український формат професійного зростання. Справу 2008 року про силу права перед умовним Євросудом судиме журі на чолі з В. Буткевичем // Юридична газета. — 2008. — № 49 (182). — 9.12. — С. 1, 14.

 

 

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign