Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

День юриста. Уніфікація юридичної професії: мрія для довершення

04.10.2008

День юриста завжди був знаковим професійним святом. Для кожного юриста – по своєму. Для більшості це свято означало можливість чергового неформального спілкування з колегами. Спілкування особистого, але на професійні теми. З-поміж цих тем одним із лейтмотивів є тема уніфікації юридичної професії. Роздуми на ці теми мають тенденцію або стати ліричними, або зводитися до обговорення особистостей. Дозвольте й мені поспілкуватися з вами на цю тему, спробувавши переконати про реальність мрії про уніфікацію професії.

Уніфікація: редукція. Те, що розуміють під «уніфікацією правничої професії», можна звести до двох аспектів. Перший – створення єдиної правничої організації чи об’єднання існуючих організацій. Другий – об’єднання адвокатів і, так би мовити, «юристів-підприємців».

Сучасний український досвід показав: перше – неможливе, друге – малоймовірне. Дехто схильний думати, що уніфікацію ускладнює існуванням різних правничих організацій, які претендують на статус «голосу юридичної професії». Скептики додають, що жодна з організацій не стане таким «голосом» у найближчі 25 років. Зрештою, все вирішить метод: «хто кого переживе чи виживе». Інші ж вважають: існування різних правничих організацій – це позитивне явище в демократичному суспільстві. Між тим, загострюються суперечки з-поміж юристів, які надають правову допомогу та послуги, на тему статусу їхньої діяльності. Позиції сторін у суперечці репрезентують організації, перетворюючи її у конфлікт. Саморегулювання наразі не відбулося, залишається надія на державний примус.

Словом, реалії за таким розумінням «уніфікації» нерадісні.

Уніфікація: порівняння. Насправді ж, осмілюся стверджувати, українська юридична професія є уніфікованою. Перед тим, як це доводити, відзначу, що видається ілюзією (хоча і бажаним), що уніфікацію забезпечить існування єдиної правничої організації. У зв’язку з цим часто наводять приклад США, шкодують, що в Україні провалилися спроби створення подібної організації в 1990-х роках. Утім, варто пам’ятати: уніфікацію професії в США забезпечує не існування Американської асоціації юристів, яка вважається найбільшою добровільною організацією в світі із членством більше 400 тисяч (останні офіційні дані 2005-2006: 413 108, з яких: 351 тис. 563 – юристи, асоційовані члени, 51 тис. 669 – студенти). Якби це було так, то більшість юристів у США можна вважати відступниками,  оскільки у США працює більше 1,1 мільйона юристів (офіційні дані ААЮ 2007: 1 ,143,358, 2008: 1,162,124).

Словом, хоча може йтися про уніфікацію певної гілки юридичної професії, об’єднання в одній організації всіх юристів – не обов’язкова ознака уніфікації професії.

Уніфікація: за допуском. А яка ж ознака тоді є обов’язковою? Такою можна вважати допуск до професії (юридичної діяльності), порядок якого має бути єдиним.

Такий порядок є й в Україні: успішний випускник юридичного навчального закладу отримує кваліфікацію «юрист» і стає частиною єдиної професії «юриста». Згодом, якщо йдеться про роботу за фахом, юрист і визначається із конкретним видом діяльності. Тому невиправданим є пропонований часом поділ на «адвоката» та «юриста» (чи-то «фахівців у галузі права»), бо кожен адвокат – це юрист, хоча й не навпаки.

Чи не було б доцільнішим зосередитися не на «уніфікації юридичної професії», яка й так є уніфікованою через приналежність до кваліфікації «юрист», а на вдосконаленні єдиних професійних вимог допуску до юридичної професії? Що скажете, колеги-юристи?

Наостанок, вітаю вас, колеги, з нашим професійним святом – Днем юриста! Піднімаючи келихи в цей день, ми маємо шанс укотре продемонструвати свою єдність. Словом і ділом!

Славік Бігун, головний редактор «Юргазети» 

Публікація:

Бігун Славік. Уніфікація юридичної професії: мрія для довершення (колонка редактора) // Юридична газета. — 2008. — № 40. — 08.10. — С. 3.

 

 

 

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign