Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрПублікація. Про відповідальність юридичного бізнесу за Батьківщину. Участь українських ЮФ у справі «Румунія проти України»

29.09.2008

Попередній аналіз представництва інтересів України в Міжнародному Суді ООН у справі «Румунія проти України» (про що ми писатимемо невдовзі детальніше) виявив цікаву обставину. Інтереси України в публічних слуханнях представляли переважно іноземні юристи і жоден представник української юридичної фірми. Постає запитання: чи могли українські юридичні фірми представляти інтереси України, зокрема й на засадах pro bono чи-то соціальної відповідальності?

Доцільність. Як ви думаєте, чому спортсмени, скажімо футболісти, прагнуть показати краще з того, на що вони здатні, коли виступають за національну збірну? Моя відповідь: «Бо вони представляють Батьківщину, що породжує підвищене почуття відповідальності та надихає. Чи можна сказати те саме й стосовно юристів»? Моя відповідь: «Так»! Вона  ґрунтується не лише на власному досвіді, але на спостереженнях за останнім судовим процесом у Гаазі. Зокрема, за українськими юристами – представниками МЗС України. Отже, видається доцільним, аби представництво України в міжнародних судах здійснювали й українські юристи юридичних фірм.

Відповідальність. МЗС України можна зрозуміти: забезпечуючи інтереси України в надзвичайно важливій для країни справі в Міжнародному Суді ООН, вони повинні були забезпечити представництво на найвищому рівні. За нашими даними, вони діяли за взірцями діяльності МЗС Великобританії. Іншими словами, найняли кращих юристів, яких би, можливо, найняло зовнішньополітичне відомство іноземних держав.

Разом із тим, українські юридичні фірми не зголосилися до надання юридичних послуг нашій державі. Скажете, що вони не чули про тендер на надання таких послуг? Чи-то, можливо, не чули про цю справу? Але ж справа триває із вересня 2008 року. І її перебіг висвітлюється у національних і міжнародних ЗМІ. Зрештою, чи можна було не помічати першої справи України в Міжнародному Суді ООН?!

Приклади. Низка юридичних фірм відзначилася в представництві своїх держав у міжнародних та іноземних юрисдикційних установах (Росія в справі «Грузія проти Росії» (слухання 2008): 6 юристів ЮФ «Егоров Пугинский Афанасьєв и Партнеры». Водночас США не наймала зовнішніх юридичних радників із ЮФ у справі «Мексика проти США» (рішення 2004, слухання щодо інтерпретації рішення 2008), «Німеччина проти США» (слухання 1999), «Парагвай проти США» (слухання 1998). Щоправда, США наймали одного юриста ЮФ White & Case для участі як третя сторона в справі «Лібія проти Великобританії» (слухання 1991).

Відчуття. Наостанок, аби зазначене не сприймалося як закид, поділюся й своїм відчуттям з цього приводу. Розмовляючи по приїзді в Гаазі з Уповноваженим України у справі «Румунія проти України», професором Володимиром Василенком, я спитався його:  «Чим би я міг допомогти»? Спочатку він нічого не відповів. Але, прощаючись перед від’їздом з Гааги, він люб’язно відзначив: «Треба було повідомити про свій приїзд раніше…»

Ми роз’їхалися, аби зустрітися в Києві. Але згодом, гуляючи  Гаагою, я мимоволі вдався до таких міркувань: «А що, якби я, дійсно, раніше здогадався викликатися на цю справу? Я ж точно міг бути, хоча б якимось чином, для своєї країни в цій справі корисним. Звісно, не такою ж мірою як Уповноважений Румунії Богдан Ауреску, з яким я жив в одній кімнаті, навчаючись 1996 року в Академії міжнародного права в Гаазі. Але все ж таки… Зрештою, я знайшов собі втіху в думках про те, що спробую якнайповніше виконати свій обов’язок як юридичний журналіст у сфері публіцистичної юриспруденції.

Але думка про те, що можна було зробити більше для своєї Батьківщини, не покидала мене… І, як виявилося, не лише мене.

Славік Бігун, Головний редактор «Юридичної газети»

Публікація:

Бігун Славік. Про відповідальність юридичного бізнесу за Батьківщину. Участь українських ЮФ у справі «Румунія проти України» (колонка редактора) // Юридична газета. – 2008. – № 40 (30.09). – С. 3.

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign