Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрПублікація. Юридичний бізнес як частина великої політики

28.07.2008

Юристи рятують міста, «ставлять» президентів і утверджують національне право

Юридичний бізнес – це лише на перший погляд аполітичне явище.

Представники великого юрбізнесу, зокрема визнаних національних і міжнародних юридичних фірм, часто наголошують: наш бізнес – нейтральний до політики, ми обслуговуємо клієнтів, незважаючи на політичні вподобання. Зрозуміло, аби добре заробляти, образно кажучи, не можна відлякувати. Нелояльністю, наприклад. Як наслідок, юристам, а саме юристам ЮФ, а це основа армади юрбізнесу, доводиться «тримати при собі» власні політичні уподобання. Але, як ми доводитимемо, великий юрбізнес так само пов'язаний з політикою, як і будь-який звичайний великий бізнес.

Представницька (інструментальна) функція. Інтереси політиків, зокрема в Україні, дедалі частіше представляють юристи великих ЮФ, бізнес-адвокатських контор. Достатньо нагадати: доля президентських виборів в Україні 2004 року, в США 2000 року не останньою мірою залежала й від юристів ЮФ. Їхні імена стали для юрбізнесу ледь не брендовими, а вони капіталізували на політиці.

Українські історії нам відомі. Звернемося до зарубіжних. У Верховному Суді США демократа Альберта Гора представляв Девід Бойєс (Boies) з ЮФ Boies, Schiller & Flexner, республіканця Джорджа Буша – Теодор Олсон з ЮФ Gibson, Dunn & Crutcher. Цих юристів чітко асоціаціювали з певними політичними силами. Й тому можуть не претендувати на клієнтуру, які є прихильниками інших політичних поглядів. Але вони можуть претендувати на інші дивіденди. Так Олсон – після перемоги Буша – обійняв посаду уповноваженого Федерального уряду США в ВС США.

Коли клієнтами юристів дедалі частіше стають політики, ті стають такими заангажованими, що не просто поділяють думки політиків, а й стають політиками чи політично залежними. Бізнес-юристи можуть стати юристами-політиками, чиновниками в офісах установ, чиї команди сформовано політично. Яскравий приклад – нинішній склад українського Мін’юсту, в якому більше половини вищого керівництва займалися юридичним бізнесом.

Цей процес можна називати будь-як: трансформація чи самореалізація, кар’єрне випробування чи партійне завдання (в розвиток теми читайте колонку «Юристи-політики»). Але факт залишається: юристи – живий зв’язок  юрбізнесу та політики.

Економічно системоутворювальна функція. Юрбізнес пов'язаний із політикою ще більш тісно в сфері, так би мовити, політичної економіки.

Для прикладу, інвестиційні банки (зокрема банкіри), як-от колишній Lazard Frères, були й залишаються з-поміж головних економічних гравців як на «Вол Стріт», так і в економіці США. Саме співпраця банкірів, юристів і політиків допомогла всередині 1970-х років урятувати місто Нью-Йорк від банкрутства. Юджін Кайлін (Keilin) був важливим юридичним радником інвестиційного банкіра, колишнього директора Lazard Frères Фелікса Рогатин (до речі, за книгою «The Last Tycoons», погодженням із України). Саме Рогатин вважається фінансовим рятівником Нью-Йорка.

Девід Чайлдс (керівник ЮФ «Кліффорд Чанс») лобіював створення законодавчих умов для приходу ЮФ, зокрема своєї, в Індію. Олег Рябоконь (керівник ЮФ Magisters) разом із іншими юристами фірми сприяв отриманню Україною статусу «країни з ринковою економікою». Дмитро Афанасьєв (Дмитрий Афанасьев) (керівник АБ «Егоров, Пугинский, Афанасьев и партнеры») просуває ідею здобуття російською мовою статусу мови міжнародного бізнес-права, використання російського права замість англійського в договірному праві. Можливі й інші приклади.

Ці та інші юристи за своїм основним місцем роботи не займаються тим, що ми називаємо «політика». Але їхню діяльність, враховуючи ефект, важко назвати аполітичною. У цьому смислі великий юридичний бізнес є частиною великої політики. Тому, можливо, юристам варто уточнювати, що вони мають на увазі, коли кажуть про аполітичність своєї справи.

Славік Бігун, головний редактор «Юргазети»

 

Публікація (посилання):

Бігун Славік. Юридичний бізнес як частина великої політики. Юристи рятують міста, «ставлять» президентів і утверджують національне право (колонка редактора) // Юридична газета. — 2008. — № 29-30 (164-165). — 29.07. — С. 3.

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign