Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрСлава: Публікація. Нові юридичні ринки

29.01.2008

Наступні роки можуть стати найбільш успішними для українських юристів у новітній історії. Частина юристів зможе розраховувати на примноження успіху за рахунок зростання економіки, а тому – платоспроможності клієнтів. Частина – за рахунок освоєння нових юридичних ринків і ніш. Окреслимо деякі з них без претензій на вичерпність.

З-поміж перспективних юридичних ринків і ніш – розширення юрпослуг державі та приватна виконавча діяльність, а також надання інформаційних послуг.

Державні закупівлі юрпослуг – відносно нова сфера юрбізнесу, що динамічно розвивається. Хоча динаміки державних бюджетних витрат коштів у цьому плані, на перший погляд, не видно (держбюджет 2007 року для представництва України за кордоном – 22 млн 549 тис., 2008 року – 21 млн 114 тис.). Планується, що невдовзі держава закуповуватиме юрпослуги і для міністерств, відомств, державних (природних) монополій тощо. Це, з одного боку, призведе до збільшення конфліктів інтересів (бо обидві сторони представлятимуть великі ЮФ, які безконфліктно і з гордістю до цього представляли Україну переважно за кордоном і судилися, представляючи великі приватні підприємства проти держави). З іншого боку, розширення цієї ніші сприятиме як підвищенню конкуренції, так і якості послуг, відтак – становленню в Україні реальної (а не договірної) юридичної практики.

Приватна виконавча діяльність – нова ідея, що може невдовзі бути реалізованою. Зокрема, зважаючи на глибоке розчарування в ДВС, готовності самих виконавців віддати частину роботи (за найбільш актуальними звітами: на 1 липня 2007 року підлягав виконанню 4 809 471 виконавчий документ; завершено – 1 897 974). Новий міністр юстиції заявив, що схвалює передачу частини цієї діяльності у приватні руки. Ще один фактор – вплив іноземного досвіду. Коли відкриється цей ринок – залежатиме від ряду чинників: політичної волі, законодавчої регламентації, готовності учасників ринку. Але вже сьогодні можна говорити про передумови для формування нової ніші. Цікаво, що для колишніх працівників ДВС, які можуть вийти на цей ринок у новій ролі, він виконуватиме не лише бізнес-функцію (отримання прибутку), але функцію морального професійного випробування: для одних воно може завершитися падінням, для інших – професійним становленням, гідним визнання.

Ще один перспективний ринок – інформаційні правові послуги. Правові бази даних, юридична інформація, юридичний PR і звичайна потреба у спілкуванні створює передумови для нової ніші. Інтернет, ставши необхідним інструментом життєдіяльності юриста, пропонує нові можливості та обрії. Поява нових некомерційних ресурсів сприймається на „ура” [скажімо, відвідуваність мого сайту ЮрСлава - www.bihun.info часом більша за відвідуваність сайтів низки юридичних ЗМІ]. Все це є індикатором потреби у професійній інформації та спілкуванні. А де є потреба, там формується попит, а де є попит, з’являється пропозиція.

У сфері великого юрбізнесу можливі укрупнення. Розширення західної клієнтської бази створює передумови для можливого приходу нових потужних гравців на український ринок, які оберуть поглинання фірм або спеціалістів. Водночас українські ЮФ спробують вийти на іноземні ринки – передусім, російський. Так, „Магістри” вже повідомили про нові стратегічні плани: «наступне десятиліття стане періодом стрімкого міжнародного розвитку фірми… у планах фірми – відкриття нових офісів у країнах СНД та на Заході». Вийшовши на західний ринок, вони зреалізують бачення лідера, претендуючи на роль першої реальної української міжнародної ЮФ. Відтак, можливо, до них підтягнуться інші українські ЮФ.

Все це свідчить про потенціал подальшого інтенсивного розвитку українського юридичного бізнесу.

Публікація:

Бігун Славік. Нові юридичні ринки (колонка редактора) // Юридична газета. — 2008. — № 3-4 (138-139) (29.01). — С. 3.  

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign