Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

День юриста. П′ятсот слів про роль права і правничої професії

09.10.2008

Яка роль права і правничої професії? Про це сказано й написано чимало. Осмілюся і я обтяжити на 500 слів пласт цих матеріалізованих міркувань. І вашу увагу, зосередившись на ролі права і нашої професії для суспільства.

Роль права. Образно кажучи, право – це невидима керівна сила. Мовою кіно чи театру, право діє наче режисер. Він невидимий, однак його слово вирішальне. Він підбирає сценарій, добирає акторів, ставить сцени, слідкує й контролює. Коли зроблено картину, він відходить на другий план; на першому плані – актори (в нашому випадку – юристи), але присутність режисера відчутна у всьому. А ще, словами мистецтва, право – це музика. Музика, а не лише ноти. І грають ці ноти музиканти, в нашому випадку – юристи. Грають, хто як уміє і що вміє. Є в нашій професії і невмільці, є й віртуози. І кожен із нас, юристів, грає свою мелодію, намагаючись, хоч часом і невдало, вловити її новостворену суть. Права. Містичного, невидимого явища-сили. Право неживе без юристів, вони його одухотворяють, стаючи живим духом права. При цьому юрист є й доброчинцем, соціальним інженером, вихователем і охоронцем права й правової держави.

Доброчинець. Право, казали колись мудрі, є мистецтвом добра і справедливості. Якщо так, то юрист, по суті, є доброчинцем і творцем справедливості. І юрист щодня здатен зробити добре діло, акцію добра. Ще краще, коли ми це робимо тижнями, творячи тиждень права добрих справ. За винагороду й без. Добро юридичною консультацією, захистом адвокатом прав, чесністю кваліфікації слідчого, розсудливим рішенням судді, вимогливим словом професора, прискіпливим оком нотаріуса, вдумливим у правовий смисл поглядом вченого, глибоким аналізом актуального питання юридичного журналіста. Можливо, скажете ви, що кожен здатен бути доброчинцем. Так! Утім, юрист, зважаючи на суспільне значення права, має привілей робити велике добро. Для кожної людини й суспільства загалом. Велике добро, що стає  благом.

Соціальний інженер. Юрист конструює правила (норми), й цим упорядковує соціальні відносини: між людьми, соціальними інститутами, державами й навіть фікціями, які покликані сприяти самореалізації людини, соціуму. Правник визначає лінію поведінки людей і в цьому смислі є ще й вихователем. Юрист, відтак, це не просто соціальна професія, а ще й професія соціального конструктора. Адже в стосунках виявляються спільні та розбіжні інтереси. Виникають союзи і конфлікти. А юристи сприяють першим і розсуджують другі. Пам’ятаймо: не право як таке породжує конфлікт, а право виникає там, де двоє претендують на щось одне. Право проясняє колізію. І через юристів – адвокатів (приватних осіб чи держави) та суддів – регламентує її. Процес, хоч і мимоволі виводить людей із балансу, покликаний привнести ясність і гармонію. (І якщо хтось юристів не робить цього, то чи винне в цьому право?)

Охоронець права й правової держави. Юрист – охоронець права: зрадивши йому, він зраджує своєму богові. А ще юрист є охоронцем правової держави. Кажуть, що така держава – це ідеал. Але чи не реальністю є те, що право встановлює та гарантує через державу заходи юридичного захисту та юридичної відповідальності. Державу не потрібно боготворити, але й нівелювати її значення теж не можна (до цього, хоч і опосередковано, нині закликають деякі юристи). Юрист розуміє мову доцільності політика, але не поступиться певністю права. Тим більше – справедливістю. Шкала цінностей (за пріоритетністю) справжнього юриста у тріаді справедливість – правопевність – доцільність буде в зазначеному порядку. Це відповідатиме духу правової держави. Часом визнаємо: право сили сильніше за силу права. Але суд історії і суд Божий доводить протилежне.

Славік Бігун

Публікація:

Бігун Славік. П′ятсот слів про роль права і правничої професії (колонка редактора) // Юридична газета. — 2008. — № 41. — 15.10. — С. 3.

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign