Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

Юркар'єра. Успіх юриста: формула студента-правника

09.09.2008

Дефініція. Це солодке слово «успіх»! Визначення його смислу і змісту в юридичній професії – справа суб’єктивна («Юргазета» про це писала, див., наприклад, №29-30). Словник тлумачить слово успіх як (1) удачу в досягненні мети, (2) визнання; (3) досягнення хороших результатів. Водночас етимологічно це слово походить від слова «встигати» (рос. – успевать), його англійський варіант (success) – від слова «результат», «мета».

Для одних юристів успіх – це «досягнення поставленої мети» (О. Рябоконь, лідер Magisters) чи «особиста самореалізація» (Д. Чайлдс, лідер Clifford Chance). І заради цього один «юрист, який хоче бути успішним, ставить кар’єру вище за все інше ...» (Д. Чайлдс), тоді як шукає «можливості гармонійного розвитку – суміщення наукової та практичної роботи» юриста (Г. Цірат, партнер ЮФ «Юрзовнішсервіс»).

Для юриста, особливо в юрбізнесі, успіх – це успіх клієнта, задоволеність послугами юриста, його рекомендація іншим. Успіх – це «якісно виконана робота», що стимулює до досягнення нових вершин, але без запаморочення (І. Бережна). Успіх – це «професійна компетенція, лідерство та вміння налагоджувати добрі стосунки з клієнтами» (Адам Мицик, партнер CMS Cameron McKenna).  Якщо ви працюєте в колективі, то ваш успіх залежить від інших, звідси й порада: «звільняйте тих, хто не вірить у ваш успіх» (Ф. Раквіц, ЮФ «Байтен Буркхардт Україна»).

Нині вважають, що успіх юриста демонструє його статус і статок. «Дехто ж може сказати: «мій успіх – це мій найбільший гонорар, зарплата» (К. Герольд). Хоча вважається, що «гроші – не єдиний критерій успіху» (А. Підгірський, партнер ЮФ Adams and Reese). «Але наявність матеріальних символів не обов’язково свідчить про успішність їхнього власника як юриста». Зрештою, «успіх – це тонка матерія, яку можна «злякати» (М. Ілляшев).

А ще успіх юриста демонструє його «здатність відповісти на будь-яке правове запитання»;  бути «ходячою енциклопедією»; «уміти стояти на своїх правових позиціях, особливо коли його (юриста) намагаються «зламати», змушують зробити те, проти чого він повстає» (С. Демченко).

Сторони успіху. Успіх можна розглядати з двох боків – «успіх для себе самого або успіх з тієї точки зору, як тебе бачать оточуючі» (О. Філатов, партнер ЮФ «Василь Кісіль та Партнери»). Невипадково дехто успіхом вважає «повагу з боку колег» (М. Дубинський, лідер «Дубинський і Ошарова»). «Успіх у юридичній науці – це насамперед визнання іншими науковцями. Окрім того, це створення своєї наукової школи, наявність учнів. Ще один критерій – якість (не кількість) публікацій» (проф. М. Козюбра).

Успіх юриста можна порівняти з успіхом спортсмена (можливо, шахіста). Його складовими є (1) теорія (фундаментальні знання, доктрина) і практика (досвід), (2) особистість (особисті та соціально зорієнтовані якості), а також (3) визнання і повага.

Студент-правник може розглядати себе як ходячу юридичну енциклопедію, що готується до виходу в юридичний світ у багатьох виданнях. Ябо ж: як музичний синтезатор, що синтезує ноти правових мелодій. Її якість залежатиме від ретельності підготовки її змісту.

Зміст – це фундаментальні, доктринальні правові знання. Не проблема, якщо юрист не може дати єдине визначення права, але він має знати підходи до праворозуміння, викладені в доктринах, теоріях, ученнях. Інакше він не тямитиме в смислі того, чим займатиметься. Саме цей смисл і осягається на практиці через набуття досвіду. Тому студенту варто користуватися кожною нагодою і поринати в практику чи то в стінах закладу (юридична клініка), чи то під час навчальної практики чи роботи, де практика поєднується із навчанням. Правові знання мають бути підкріплені досвідом.

Формування особистості юриста, його стійких професійних рис відбувається у студентському оточенні. Воно – певний прототип майбутнього професійного середовища, яке вже нині випробовує студента: як він досягає професійних цілей (опанував правові знання, які визначають його успіхи в навчанні), як він співпрацює і уявляється в очах колег (і відтак завойовує чи втрачає їхню визнання та повагу), як він здатен працювати під стресом (і відтак демонструвати, чи здатен він займатися нелегкою працею судді, прокурора, адвоката тощо), впливаючи на долі людей, для яких він є утіленням добра і справедливості.

Успіх студента-правника – це передумова його успіху як юриста.

Публікація:

Славік Бігун. У пошуках успіху юриста: формула студента-правника  (колонка редактора) // Юридична газета. — 2008. — № 36. — 9.09. — С. 3.

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign