Перша сторінка
Мапа сайту
Зворотній зв'язок
Персональний сайт Славіка Бігуна
Людяність і оптимізм, професіоналізм і довершеність

ЮрХіт

ЮрКар’єра. Кар’єрними стежками студента-правника. Кар’єрні оновлення ELSA Україна

23.08.2008

Фото (ELSA Україна): Різні погляди - ціль одна: успішна карєра. Учасники національного конгресу ELSA Україна (м. Хмельницький, 2008)

 

З кінця липня 2008 року в ELSA Україна нове керівництво. «Юргазета» вирішила з’ясувати здобутки та перспективи розвитку організації в плані кар’єрних можливостей для її членів та інших студентів-правників.

Новообране правління ELSA Україна на чолі з новим президентом зібралося в Києві 25-30 липня. Як відзначив президент ELSA Україна Леонід Чернявський, метою зустрічі було не лише перейняття повноважень від попереднього правління, але й «обмін досвідом зі своїми наступниками, аби попередити їх від можливих помилок та надати підтримку в плануванні діяльності на наступний рік». Результатом зустрічі також стало вироблення стратегічного плану розвитку ELSA Україна до 2013 року, оперативного плану діяльності на 2008/2009 роки, затвердження деяких внутрішніх документів, а також попередній календар заходів організації.

 

ЗДОБУТКИ ЧИ ВТРАТИ

Значна частина обміну досвідом стосувалася організації кар’єрних заходів ELSA Україна. Такі заходи, їх значення зумовлені результатами минулорічного дослідження юридичних компаній і студентів-юристів, проведених організацією (читайте детальніше статті «Завжди готові?» №47 «ЮГ» 2007 року).

Як відзначив Юрій Мухін, президент ELSA Україна (2006-2008), дослідження показало суперечливість кар’єрного вибору сучасного студента-правника. «Студенти починають працювати з другого, третього курсу і таким чином їм не забезпечується можливість набуття навичок у стінах альма-матер. Починаючи працювати, вони відлучаються від навчального процесу. Отримуючи практичні навички на роботі, вони втрачають у навчанні. Складно поєднувати роботу і навчання».

Закономірно, що географія теж впливає на кар’єрні спонукання майбутніх юристів. Як зазначив Юрій Мухін, ситуація, коли «студент навчається і працює, є актуальною для великих міст, де місця праці і зарплатня дозволяє студенту працювати з другого, третього курсу. Це актуально для Києва, але менш актуально для менших міст. Там студенти спокійно вчаться до четвертого, п’ятого курсу, а потім починають думати про роботу».

Думають про роботу для студентів і в ELSA Україна, створюючи нові кар’єрні можливості. Одна з них, вже традиційна, – Всеукраїнський день правничих вакансій, запланована цього разу на квітень 2009 року. За результатами проведення «Дня», студенти отримують перше місце стажування або роботу, як правило, в одній з юридичних фірм.

ELSA Україна також проводить різноманітні наукові заходи, навчальні судові дебати (їх з-поміж студентів називають «мути») із права СОТ, тренінги. Усі вони спрямовані на покращення практичних навичок майбутніх юристів.

 

STEP

Традиційно кар’єрною для організації є й програма STEP (Students’ Trainee Exchange Programme). Це програма з міжнародних студентських стажувань. За словами Юрія Мухіна, «в 2007/2008 академічному році програмою скористалися сім осіб. Студенти їздили за кордон і працювали в іноземних юридичних компаніях. Вони стажувалися в Німеччині, Литві, Туреччині та Словаччині». Чинне керівництво має на меті забезпечити «якісне функціонування» цієї програми наступного року.

Як відзначають в ELSA, програма не має аналогів. Трьома її складовими є практика, міжнародний обмін і вивчення зарубіжних правових систем. STEP надає можливість членам ELSA Україна пройти стажування в юридичних фірмах, державних установах, неурядових організаціях тощо. Стажування може відбуватися в одній із 35 країн-членів ELSA. Стажування дає реальну можливість не лише відчути себе жителем іншої країни упродовж від 2 тижнів до 18 місяців, але й на практиці дізнатися про особливості іншої правової системи. В ELSA очікують зростання популярності програми.

До речі, за минулі роки керівництво спромоглося поставити організацію на рейки професійного менеджменту. Це включає в себе стратегічне та оперативне планування, професійний фандрайзінг – залучення коштів для своєї роботи, тобто все необхідне для активної робити організації. Саме стратегічне планування розвитку називають головною подією року в ELSA Україні.

 

МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД

Глобалізація зумовлює і розвиток юридичної кар’єри. Сучасний роботодавець цінує міжнародний досвід свого співробітника. ELSA, відчуваючи цей позив, слідуючи свої традиціям, наступного року планує збільшити кількість міжнародних заходів, навчальних візитів до юридичних факультетів Литви, Росії, Польщі, Туреччини, Румунії та інших країн.

Нагадаємо, що ELSA було створено 1981 року студентами-правниками з Польщі, Західної Німеччини, Австрії і Угорщини. Сьогодні ELSA – це унікальна мережа, яка складається з більше, ніж 200 груп на юридичних факультетах різних міст 36 країн Європи.

За словами Юрія Мухіна, кількість осередків ELSA в Україні за останні два роки зросла від 5 до 9. Зокрема, окрім усталених осередків у Києві, Львові, Донецьку, Харкові та Одесі, з’явилися нові організації в Ужгороді, Хмельницькому, Острозі та Ірпені. Створено ініціативну групу в Луганську. Зросла й кількість членів: сьогодні їх більше 400. За даними ELSA, членами організації у 36 країнах Європи є понад 27 тисяч осіб.

Щодо міжнародного аспекту, то ELSA, відзначає її керівництво, уможливлює не тільки участь, наприклад, у міжнародному семінарі з права інтелектуальної власності в Копенгагені або у судових дебатах з права СОТ в Женеві чи стажування в юридичній фірмі в Гамбурзі, але й дарує сотні особистих контактів з нині студентами, а у майбутньому – юристами з 35 європейських країн.

 

ПОГЛЯД УСЕРЕДИНУ

Погоджуємося, додаючи від себе, що кар’єрні можливості юриста ХХ та ХХІ століття в плані міжнародного досвіду відрізняються. Але формування молодого юриста зумовлене й іншими численними факторами. Передусім, це бажання досягти успіху у своїй сфері, приносити користь суспільству (в ідеалі, керуючись почуттям сили права, а не права сили). Зазвичай саме в студентські роки майбутній юрист визначається зі своєю подальшою діяльністю. І, як наслідок, долею.

З-поміж студентів завжди вирізняється група людей, яким, так би мовити, не достатньо лише вчитися. Вони активні й шукають шляхів реалізації. Вони хочуть чогось нового, цікавого, творчого підходу до навчання, спілкування з представниками закордоння, втілення у життя нових екстраординарних проектів. Один із найбільш благородних проектів такого року – започаткування чи забезпечення функціонування студентської організації. Її завдання – організація професійного формування студента-правника.

Так, можливість здобуття міжнародного досвіду – приваблива риса студентської організації. Як і можливість, за її допомогою, працевлаштування. Досвід доводить, що найбільш активні члени організації не мають проблем із працевлаштуванням, їхні кар’єри блискуче розвиваються. У цьому плані цінність організації повинна визначатися не (лише) в її здатності розвинути кар’єру свого керівництва, а й рядових членів.

У цьому смислі хотілось би побажати й керівництву ELSA Україна, й іншим студентським організаціям плідних здобутків.

 

Публікація:

Кар’єрними стежками студента-правника. Кар’єрні оновлення ELSA Україна // Юридична газета. — 2008. — № 33. — 19.08. — С. 15 [включно: інтерв’ю: президенти ELSA Україна Юрій Мухін, Леонід Чернявський] (у співавторстві: Ярослав Барков)

 

Статистика

Rambler's Top100

Створено в
студії

~~ <*))>< ~ fishdesign